You are here:

Рак легень

Рак легень – це злоякісна пухлина, що виникає з тканин, складових бронхів та легень. В даний час це найчастіший вид раку у людини. Щороку в світі діагностується близько 1’200’000 нових випадків захворювання на рак легень.

Фактори ризику

Більшість факторів пов’язано з тютюнопалінням. Іншими сприятливими факторами є іонізуюче випромінювання, шкідливі умови праці в гірничодобувній, хімічній промисловості, тривалий контакт з азбестом, важкими металами, екологічні фактори. Певну роль відіграє також генетична схильність, деякі хронічні легеневі захворювання.

Рак легень може розвиватися з різних клітин легенів і бронхів. Вибір методу лікування раку легені залежить від стадії захворювання, виду пухлини і стану хворого.

Симптоми

На ранніх стадіях раку легень не супроводжується якими-небудь симптомами і виявляється випадково при плановому флюрографічному дослідженні. Симптоми раку легень можуть бути обумовлені самою пухлиною, або бути наслідком поширення захворювання з залученням до патологічного процесу сусідніх органів. Найбільш частими симптомами є:

  • тривалий час не припиняється кашель
  • утруднення дихання
  • задишка
  • хрипи
  • прожилки крові у мокротинні
  • болі в грудях

Може відзначатися осиплість голосу, порушення ковтання, безпричинне схуднення, слабкість, втрата апетиту.

Діагностика

Щоб найбільш точно визначити правильну тактику лікування, потрібно встановити гістологічний тип пухлини і її стадію. Для цього виконуються наступні методи променевої діагностики:

  • комп’ютерна томографія,
  • магнітно-резонансна томографія,
  • позитронно-емісійна томографія.

Головним дослідженням при підозрі на рак легені є комп’ютерна томографія грудної клітки. Вона дає найбільш повну інформацію про важливі параметри самого новоутворення, стану легеневої тканини поза пухлиною, лімфатичних вузлів, ребер і хребта. У деяких випадках, за рішенням спеціаліста-радіолога, комп’ютерна томографія виконується після внутрішньовенного введення рентгеноконтрастних речовин.

Щоб дізнатися про поширеність захворювання виконують також УЗД і, при необхідності, КТ черевної порожнини.

Позитронно-емісійна томографія (ПЕТ) – спеціальна техніка отримання зображень, заснована на вимірі метаболічної активності тканини. Це діагностичне дослідження особливо інформативно для дослідження новоутворень в легенях, схожих на рак, або для оцінки поширення ракових клітин в інші області тіла.

Лабораторні дослідження мокротиння, аналіз крові.

Інвазивна діагностика

Найбільш точний спосіб діагностики раку легень – отримання шматочка пухлинної тканини для проведення цитологічного, гістологічного і імуногістохімічного дослідження. Отримання матеріалу для дослідження можливо різними способами, які залежать від локалізації пухлини або ураженого лімфатичного вузла.

Найважливішим методом обстеження є фібробронхоскопія – процедура, що дозволяє провести огляд трахеї і бронхів і отримати шматочок тканини. Матеріал для дослідження можна отримати і при трансторакальній голковій біопсії.

Іноді для встановлення точного діагнозу  виконується під наркозом діагностична операція з двома невеликими розрізами (торакоскопічна біопсія легень). Для більшості торакальних хірургів торакоскопія залишається тільки методом діагностики. У той же час, хірурги нашого відділення можуть за допомогою торакоскопії (маленьких розрізів) виконати необхідну лікувальну операцію з видалення частки легень і лімфодисекцію (торакоскопічна лобектомія).

Лікування раку легень

Можливість проведення хірургічного лікування раку легень залежить від виду і стадії захворювання, а також від функціональних можливостей пацієнта. 

Хірургічне лікування є стандартним і найбільш радикальним методом лікування пацієнтів з ранніми стадіями захворювання. Однак у деяких з них операція неможлива або недоцільна. У таких випадках пацієнту слід проводити променеву і / або хіміо-терапію. Іноді різні методи лікування комбінують.

У деяких пацієнтів на ранній стадії раку можливе виконання мініінвазивних відеоасистованих хірургічних втручань, коли операцію роблять з декількох невеликих розрізів, не вдаючись до торакотомії і розведення ребер. Такі операції значно менш травматичні і дозволяють істотно скоротити термін одужання і зменшити ризик післяопераційних ускладнень.

Головне – не впадайте у відчай! 

Телефонуйте та записуйтеся на консультацію за телефоном (063) 249 96 72