- Home
- Міастенія і захворювання вилочкової залози
Міастенія і захворювання вилочкової залози
Міастенія – це нервово-м’язове захворювання, при якому відбувається порушення передачі імпульсу від нерва до м’яза.
Причини міастенії
Основною причиною виникнення цього захворювання є поява антитіл до місця нервово-м’язової передачі (синапс). Як правило, це антитіла, які організм виробляє самостійно на власні тканини. Тому таке захворювання правильно називати аутоімунна міастенія.
Зв’язок міастенії із захворюваннями вилочкової залози встановлена багато років назад. Справа в тому, що сама вилочкова залоза, в процесі розвитку навчає клітини, що виробляють антитіла. Крім того, антитіла до ацетилхолінових рецепторів дуже схожі на антитіла до клітин тимуса. Ці особливості дозволили хірургам в 40-і роки XX століття виконати операцію видалення вилочкової залози для лікування міастенії. Результати виявилися дуже хорошими. Однак, пацієнтів і неврологів бентежив розріз великого розміру, який вимагав, до того ж, розсічення грудної клітки. Коли торакальні хірурги навчилися видаляти вилочкові залози не розкриваючи грудну клітку (торакоскопічна тімектомія), настало повне взаєморозуміння.
Лікування міастенії
Необхідно пам’ятати, що першість в лікуванні цього захворювання належить неврологам. Саме вони призначають необхідні ліки і контролюють стан хворих міастенією. Участь хірурга потрібно лише на час операції. Тімектомія особливо ефективна у жінок, молодого віку, хворих на туберкульоз менше одного року, має високий титр антитіл до ацетилхолінових рецепторів. Однак, остаточне рішення про доцільність операції в комплексному лікуванні міастенії приймає торакальний хірург під час огляду. Також необхідно пам’ятати, що ефект операції з’являється не відразу. Іноді для того, щоб міастенія пройшла, потрібно від 1 року до 3 років.
Окреме питання – пухлини вилочкової залози. При цих захворюваннях так само у 50% хворих спостерігається міастенія. Однак, таким хворим операція необхідна незалежно від статі, віку і рівня антитіл, оскільки вона робиться для лікування новоутворення. Тімом – пухлини з невизначеною гістологічною поведінкою, тобто про них не можна сказати, чи є вони доброякісними або злоякісними. Однак, якщо пухлина не проросла в великі серцево-судинні структури, то її видалення можна виконати тораскопічно .
При обстеженні хворих на міастенію і захворювання вилочкової залози необхідно досліджувати рівень антитіл до ацетилхолінових рецепторів і скелетної мускулатури, а також виконати електронейроміографія.
Головне – не впадайте у відчай!
Телефонуйте та записуйтеся на консультацію за телефоном (063) 249 96 72